Anasayfa » Bursa, Duyurular, Kültür

Yüzen Taşlar Heykeli | Bursa Altıparmak

19 Temmuz 2012 4.043 views Yorum yok

Altıparmak Meydanı’nda Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Yüzen Taşlar” heykeli 16 Temmuz Pazartesi günü saat 18:00′de görkemli bir törenle açıldı. Türkiye’de örneği olmayan ve Dünya’daki benzerleri arasında en büyük ölçülere sahip bu heykel, Bursa’nın simgesi haline gelmiş “Hacıvat ve Karagöz” ve “Gölge Oyunları” anısına yaptırıldı. Dünyaca ünle heykeltıraş Christian Tobin’in yaklaşık 6 ayda hazırladığı bu heykelin en büyük özelliği suyun kinetik gücünü kullanarak tonlarca ağırlıktaki taşların hareket edebiliyor olması.

Ovaakça’da kurulan bir atölyede çalışmalarını yapan heykeltıraş, Gemlik’ten çıkarılan “Diabas Taşı” ile Bursa’nın tarihini tekrar yorumlayacak bir eser meydana getirdi. Altıparmak Meydanında bulunan heykel özel bir aydınlatma sistemi ile ışıklandırılıyor ve hareketli taşların arkasına düşen gölgeleri Hacıvat ve Karagöz’ün gölge oyununu sergiliyor.

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.