Anasayfa » Kültür, Sanat

Süleyman Akdoğan – Nayakun / Küller

15 Haziran 2011 2.652 views 1 yorum

Süleyman Akdoğan’ın kitabı Nayakun – Küller 20  Haziran 2011 tarihinde kitapçılardaki yerini alıyor. Bursa Kitapçılarından temin edebileceğiniz eserde, kozmopolit bir coğrafyada yeşeren Türk Dili’nin sunduğu tüm imkânlardan faydalanılmıştır.

Nayakun Serisi’nin ilk kitabı olan Küller, kurgusal bir zamanda ve mekânda geçiyor. Yaşamın içinde vuku bulan bilinçli tesadüflerin ekseninde dönen hikâye; ayrı güzergâhlardan geçip, aynı noktada buluşan insanların; yazgılarının derin sarmallarında aradıkları cevaplara ulaşma çabalarını konu alıyor. Bunun yanında, yapılan tercihlerin, kader yelpazesinin kıvrımlarını dolanıp sonsuzluğa dağılırken bıraktığı salınımları irdeleyerek, evrensel enerjiyi algılamaya yönelik bir yol haritası sunuyor. Kontrolden çıkan ihtiraslar, erdemli idealler, iç hesaplaşmalar ve iyi-kötü çatışmasına odaklanarak gelişen olay örgüsü, karakterlerin duygu durumlarından can alıcı kesitler sunarak, tahmin edilemez bir minvalde gelişiyor. Nayakun Serisi’nin bütününe ilişkin önemli doneleri ortaya seren Küller, binlerce yıllık gizemlerin mühürlü kapılarını aralayarak, okuyucuya keyifli bir macera vadediyor.

Nayakun; Kalavit dilinde ruh anlamına gelen ‘Naya’ ve evrensel enerji anlamına gelen ‘Kun’ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Nayakun felsefesi, Kalavitler’in yaşam tarzı olan Doka Savaş Sanatı’nın özünü oluşturmaktadır. En genel anlamıyla, evrene hükmeden Kun’u algılama arzusundaki insanın kendi benliğinin derinliklerine inebilme çabasıdır. Bu bakımdan, saf algıyı harekete geçirmeyi amaçlayan ruhani bir yolculuğu simgeler.

Kalavit Bilgeleri’ne göre yaşam, zihin tarafından kurgulanan aldatmacalarla doludur. Gözler, kişisel ön yargıların ve tutkuların etkisi altında kalarak görme eğilimindedir. Bu şekilde görmeye alışmış bir insan, içine sürüklendiği yanılsamaların esiri olur ve giderek özünden uzaklaşır. Nayakun’un bahşettiği içsel disiplin sayesinde tüm bu görüntüler dışlanır ve hayatı bir bütün olarak görmeye yönelik duru bir bakış açısı geliştirilir.

Detaylı bilgi için resmi internet adresleri;

www.nayakun.com

www.suleymanakdogan.com

1 yorum »

  • Zafer Orhan demiş ki:

    Bursa’da ikamet etmediğimden dolayı, kitabı internet üzerinden temin edebileceğim bir site var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.