Anasayfa » Kültür, Sanat

Natürmort Resim Sanatı

1 Haziran 2011 6.453 views Yorum yok

Natürmort,en eski resim dallarından bir tanesidir ve  cansız varlıklar (ölü hayvanlar) veya nesneleri (meyveler, çiçekler, vazolar, vb.) resmetme sanatına denir. Fransızca: Nature morte , “ölü doğa” anlamına gelen tanımlamadan Türkçe’ye geçmiştir. Bu terim sanat alanında 17. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanmıştır. Manzara ve portre resimlerinin dışında, çeşitli nesnelerin bir araya getirilerek bir kompozisyon oluşturmasıyla ortaya çıkan resim türüdür.

Ünlü natürmort sanatçıları :

Caillebotte,Gustave (1948-1894)

Koleksiyoncu bir aileden gelen sanatçı mühendislik eğitimi almasına rağmen sanata ilgi duydu ve Paris‘de École des Beaux-Arts‘da sanat eğitimi aldı.1874‘de Pierre-Auguste Renoir ve Claude Monet tanışan sanatçı 1876‘da Empresyonistlerin sergisine katıldı.Bu dönemden sonra empresyonist ressamlar grubunda yer aldı.Canlı renkler, koyu perspektif ve dogal ışıgı kullanan sanatçı genelde natürmort ve manzara resimleri yapmıştır.  Eser:

Beijeren,Abraham Hendrick Van (1620-1690)

Bir natürmort ressamı olarak anılmasına karşın manzara da çalıştı. Büyük olasılıkla figürlü resimleri de bulunan sanatçının yaşamı hakkında kronolojik olarak yeterince bilgi bulunmamaktadır. 1657 ile 1661 yılları arasında muhtemelen Delft’de yaşadı; Amsterdam, Alkmaar ve Gouda’da bulundu. 1678’de Overschie’ye gitti ve yaşamının sonuna kadar orada kaldı.
Bega, natürmort kompozisyonlarında çoğu kez metal, kumaş ve meyve gibi organik materyallerin dokularını bir arada vermeye özen gösterdi; ayrıntıya önem verdi. Eser:

Altman,Nathan (1889-1970)

Odessa’da öğrenim gördükten sonra, Paris’teki Marie Wassilieff Akademisi’ne devam etti (1910-1911); daha sonra Petrograd Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesör oldu.(1918-1921).
Kübizmi, yeni klasikçiliği ve daha sonrada şiirsel gerçekçiliği benimsedi. Portre, manzara, natürmort ve tiyatro dekoru yapımında büyük başarı gösterdi.

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.