Anasayfa » Bursa, Kültür, Sanat

Hacıvat Karagöz – Gölge Oyunları Bursa

29 Mayıs 2011 34.111 views 6 yorum

Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi’nin, “cami vaktinde bitmezse kelleni alırım” dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat’ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.

Hacivat’ın asıl adının Hacı İvaz olduğu söylenir. Hacivat karakteri düzeni temsil eder. Nabza göre şerbet verir. Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar. Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever. Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder. Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar. Rol icabı değişik kıyafetler içinde Keçi Hacivat, Çıplak Hacivat, Kadın Hacivat, Kahya Hacivat gibi farklı tasvirleri vardır.

Karagöz: Oyunun hiç şüphesiz başrol oyuncusu Karagöz’dür. Okumamış bir halk adamıdır. Hacivat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da Türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacivat ile alay eder. Her işe burnunu sokar,her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır. Dobra, zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikide bir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden sıyrılır. Çoğu zaman işsiz, geçim derdindedir .Hacivat’ın bulduğu işlere girip çalışır. Başında ışkırlak adı verilen oynak bir şapka vardır. Ve Karagöz’de boyle tanınır.

Bursa Karagöz Evi

Çekirge caddesi üzerinde yer alan ve yıllardır atıl duran eski trafo binası, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm vakfı tarafından yeniden yapılandırılarak, BURSA KARAGÖZ EVİ adıyla 14 haziran 1997 tarihinde hizmete sunulmuştur. Binada Karagöz gösterilerinin yapıldığı sabit gölge oyunu perdesine sahip 100 kişilik bir salon, ünlü Karagöz ustaları tarafından üretilmiş gölge oyunu figür ve malzemelerinden oluşan sabit Karagöz – Hacivat figürleri ve gölge oyunu sergisi, galeri ve atölye yer almaktadır. Ses ve galeri aydınlatma sistemine sahip olan mekan, Bursalı gölge oyunu sanatçılarının periyodik gösterileri ve gölge oyununa yönelik etkinliklerin yanı sıra seminerler, Resim, Heykel, Fotoğraf sergileri, kısa film, dia-pozitif gösterileri, söyleşi ve dinletilerde kullanılmaktadır.

6 yorum »

 • tuğçe demiş ki:

  hoşgeldin ramazan sefa getirdin

 • esra demiş ki:

  hoş geldiniz ramazan sefa getirdin

 • esra demiş ki:

  nasılsınız iyi misiniz

 • merve demiş ki:

  hoş gldi ramazan

 • merve demiş ki:

  hoş geldin karagöz ve hacivat

 • Selinti Gazer demiş ki:

  Değerli bilgiler için teşekkürler.

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.