Anasayfa » Bursa, Etkinlikler ve Eğlence, Kültür

3 Ladies D’Orient | Our Language is Colour – 14-19 Mayıs

16 Mart 2012 2.320 views 2 yorum

“Üç kadın, üç hayat, bir kalp… Biz, gökkuşağının altından aynı anda geçme şansına sahip olduğumuzdan; renkler armonisine döndü yüreklerimiz. Şimdi bir elimizde fırça, diğer elimizde umutla; sevgiyi resmediyoruz aynı coşkuyla.

Beraber çıktığımız bu yolda kılavuzumuz hep gökkuşağı oldu. Bizi birbirimize bağlayan bu güç; umudun gücüydü, sevginin, birliğin ve bütünlüğün idrakinin gücüydü.

Biz, üç kadın ve gökkuşağı idik, şimdi gökkuşağı olduk…”

Fulya Simavi, Ayşe Kazancıgil Döler ve Canan Temizelli sanatsal birlikteliklerini bu cümlelerle ifade ediyorlar. Farklı çevrelerde, farklı mesleklerde süren hayatlarının rotasını sanata çevirdikten sonra yaşadıkları içsel tecrübeler, onları bir araya getirmiş. Üçünün de ortak özelliği, kendi çabaları ile sanata yönelmeleri ve sanatsal gelişimlerini, duygularının akışında yaşamaları. Kullandıkları tekniklerin temelinde yatan da; sanata duydukları bağlılık ve aşk ile resim yaparak kendi tekniklerini oluşturmaları. Sanatsal kuralları; kuralsız oluşları. Duyguyla resmettiklerini sevgiyle paylaşmayı amaç edinmiş olmaları; onların ortak lisanını belirlemiş: Renk, sevgi, umut ve birlik.

Serginin küratörlüğünü Yasemin Serbest Drury yapıyor. Kendisi Londra’da Zenergy Eğitmeni olmasına rağmen, bu sergi için böyle bir misyon üstlenmiş durumda. Birbirlerini tanımayan bu üçlüyü bir araya getiren Yasemin Serbest Drury, serginin hikayesini “Kalpten yapılan bu resimlerin ve bu kalpleri taşıyan kişilerin bir araya getirilmesi; sanıyorum, üçünü de tanıdığım için evrenin bana belirlediği bir görevdi ve ben sadece bunu yerine getirdim” cümleleriyle dile getiriyor.

Sergiye; Canan Temizelli Bursa’dan, Ayşe Kazancıgil Döler İstanbul’dan, Fulya Simavi de Londra’dan katılıyor ve henüz birbirlerini görmemiş olmalarına rağmen; tıpkı aynı evi paylaşan aile fertleri gibi, birlik bilinciyle, mesafeleri aşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

“3 Ladies D-Orient – Our Language is Colour” isimli “Evrensel Sevgi ve Dinler Sentezi” temalı sergi 14-19 Mayıs 2012 tarihleri arasında The Framers Gallery @ Artefact Londra/İngiltere’de izleyicileri ile buluşacak.

2 yorum »

  • erneL demiş ki:

    tebrikler

  • Canan Temizelli demiş ki:

    çok teşekkür ederiz… yorumunuzla mutlu olduk…

Yorum yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz HTML tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorumlarınızda avatar görüntülenmesi için Gravatar oluşturmalısınız.